De ce vrea Trump Europa slăbită?

Atacul la adresa democrației în România pare nejustificat dacă ne uităm la această întrebare de la Vali. Îi înțeleg nedumerirea, mai jos explicația.

Este un atac

Am început cu ideea că este un atac la adresa democrației în România. Da, este un atac - inclusiv în promovarea bezmetică a lui Kremlin Georgescu făcută de Elon Musk și influencerii lui de carton, de JD Vance sau de Trump însuși. Este un atac și o demonstrează chiar partidele trădătoare de țară AUR, SOS și POT, care au votat contra apărării spațiului aerian de drone pe timp de pace.

Patrioții care zic că țara nu trebuie apărată. Poza, via USR

Patrioții care zic că țara nu trebuie apărată. Poza, via USR

Ăsta e lotul de partide patrioate care e susținut de Trump - partidele care voteaza contra apărării țării pe timp de pace. Atacul nu are nimic personal față de România - ținta e mai mare de atât. Ținta e Uniunea Europeană - nu Europa per-se. UE a arătat că poate fi fragmentată, prin plecarea Marii Britanii din uniune. Trump și MAGA doresc ca fărâmițarea europeană să continue.

De ce vrea Trump Europa slăbită?

Mai multe motive:

  1. Balanță negativă cu UE. Asta înseamnă că bani pleacă din SUA, și nu se mai întorc.
  2. UE are acum 450 de milioane de oameni. SUA are 350, și argumentul demografic începe să fie din ce în ce mai puternic. MAGA încearcă să răspundă la asta prin interzicerea avortului (care deja și-a făcut primele crime în SUA dar a crescut și numărul de nașteri). Chiar și-așa, MAGA are planuri de a expulza 15 milioane de imigranți care lucrează în mod activ, și proiecțiile zic că prin 2033 începe o contracție naturală a populației SUA. MAGA e speriată, America va continua să se strecoare în irelevanță după ce-și distruge toate avantajele pe partea de soft-power. UE însă are șanse să reînceapă procesul de extindere cu Ucraina, și recent Serbia începe să-și dorească mai mult integrarea în UE decât în noul imperiu rus pe care-l visează Putin.
  3. UE are niște idei foarte periculoase gen „sistem național de sănătate”, medicamente la prețuri pe care oamenii să și le permită, hrană sănătoasă sau drepturi ale lucrătorilor. Am discutat și despre inovație - oricât de mult își dorește MAGA să distrugă părerea oamenilor despre inovația UE, aceasta există, doar că se ocupă cu probleme reale nu cu prostii gen criptomonede. Cu alte cuvinte UE arată că ideile socialiste funcționează și acționează înspre binele comunităților, iar socialismul este sperietoarea MAGA - este o sperietoare construită în 50 de ani de război rece și reciclată de republican de 20 de ani încoace.
  4. UE ar putea să devină partener comercial preferat de China. O întărire a colaborării economice Europa-China pe termen lung ar șterge supremația economică a SUA și gândul e un coșmar pentru Trump și MAGA. Nu contează că Europa are valori care intră pe alocuri în conflict cu ce face China - MAGA se teme de colaborarea asta și face tot posibilul ca această strângere a relațiilor sino-europene să se întâmple mai repede. De-asta recent SUA a pus embargo pe cipuri sofisticate pentru mai multe țări, inclusiv România (decizie ratificată de Biden, dar Trump pare mulțumit de ea).

Mai mult, Trump este foarte prins în ficțiunea libertariană prin care SUA „se descurcă singură”, un „prin noi înșine” dus la extrem. Nu mi se pare anormal ca America să se concentreze pe America, mi se pare foarte normal să își pună țara ca prioritate. Dar e clar că Trump vrea să se numească rege în perpetuitate, o aluzie pe care a făcut-o de pe contul oficial al Casei Albe - o aluzie pe care a aruncat-o în spațiul public încă din timpul alegerilor și pe care republicanii încearcă să o transforme în realitate. Omul nu-și dă seama că este incert dacă va supraviețui acestui mandat, dar așa sunt sociopații, se cred nemuritori.

În fine, între timp Trump și-a dat arama pe față. Susține masiv partidele românești care votează contra apărării de drone a spațiului aerian românesc, practic partidele care trădează națiunea din Parlament. Motivul? Cel mai probabil pentru că e prost sau, și mai probabil, pentru că este avid după bani și oamenii din extrema-dreaptă românească și-au cumpărat lobby la el cu criptomonede. Trump nu are un plan pe termen lung. El e complet convins că el știe cel mai bine; în timp ce băieții cu Project 2025 își urmăresc progresul distrugerii democrației liberale fericiți.

MAGA vrea Europa slăbită pentru ca e ferm convins că America poate fi supusă în momentul în care singura cealaltă mare oază de democrație liberală este distrusă, și nu mai există alternativă pentru regimul oligarhic semi-sclavagist care se va impune în SUA. Și am argumente pentru fiecare cuvânt din ce am zis aici.