Ce învățăm din faptul că Simona Halep a pierdut finala?

Sunt o sumedenie de puncte de vedere care se învîrt în jurul atașamentului românilor față de Simona Halep. Sunt mulți care o să posteze pavlovian „mîndru că sunt român” – cam aceeași oameni pe care i-ați auzit că se pișă pe el de vot. O să vedeți niște oameni care contestă mîndria ‘românilor’, amintindu-ne că nu e o victorie a românilor, ci a Simonei Halep.

Remasterizări

De ce credeți că artiștii își remasterizează înregistrările vechi? Există o modă recentă în care trupele vechi care mai știau să cînte (și ai căror membri sunt încă în viață) să îsi remasterizeze albumele și să le scoată din nou spre vînzare. Oasis, de exemplu, a lansat zilele trecute ‘Definitely Maybe’. Pink Floyd relansează „The division bell”. De la trupele mari din anii ‘70, mai toate variantele de albume pe care le găsești pe net (legal) sunt remasterizări. Motivele sunt mai multe, și sunt sigur că cele mai multe îmi scapă, dar mai jos aveți cîteva din ele:În primul rînd, „the gravy train”. O remasterizare cere efort minimal și e posibil să atragă vînzări, mai ales în online. Aproape zero efort, 100% cashing in.

Grapă și pornografia (film politic)

Zilele astea site-urile de știri scriu cele mai amuzante articole pe care le-au scris vreodată. Din păcate, titlul dezvăluie tot, așa că nu o să vă invit să ghiciți despre cine e eroul recent care produce mai multe chestii amuzante decît site-urile de umor. Atenție! Articolul ce urmează conține referințe la sex, sexualitate și pornografie. Îi invit pe cititorii mei care poate vor fi ofensați de referințele sexuale (ei înșiși fiind concepuți prin mitoză în loc de meioză) să închidă această pagină acum.

East European Comic-con 2014

În weekend-ul trecut (9-11 mai 2014) a fost East European Comic Con în București, la Romexpo. Am ajuns acolo în ziua a doua, sîmbătă, și, din cîte am înțeles, cea mai aglomerată zi ca și număr de vizitatori. Cîteva gînduri legate de organizare și de fenomenul Comic Con în România:

Ce este fascismul?

Foarte multă lume a comentat despre ieșirea lui Ponta la adresa unor „fasciști bătrîni și cam anti-români”. Pentru cei care nu cunosc încă, Ponta a aruncat cu termenul „fascist„, demascînd două aspecte ale personalității sale: comunistul/socialistul îndoctrinat și sluga Rusiei. Îmi doresc să explic termenul: în termeni mai simpluți, cît l-am înțeles și eu. Nu sunt un expert, dar am petrecut ceva timp de-a latul internetului, să înțeleg despre ce e vorba.

Supereroi români

În mod normal aici aș fi pus cronica de la Amazing Spider-man 2. V-aș fi scris despre un spider-man mai cocalar, complet adaptat vremurilor, tipologia ‘douche-bag’ care își omoară prietena (pe Emma Stone) din neglijență. Mă rog, aș fi preferat să fie Dunst în locul ei, dar aia e altă discuție. [Atenție! Fraza anterioară conține spoilere!]

Rușinea

Cînd eram mic eram terifiat de ideea de a duce flori învățătoarei. În clasa I, cînd maică-mea mi-a dat florile în mînă să i le duc învățătoarei m-am făcut mic: nu știam ce trebuie să-i zic, ce trebuie să-i transmit, ce idei extraordinare trebuie să emit ca să justifice faptul că eu înmînez florile învățătoarei. Mai ales că dacă era după capul meu, nu vedea nicio floare de la mine.